İstinat Duvarı ve Şev Bağlantıları
Written by yilmazlar

İstinat Duvarı ve Şev Bağlantıları

İstinat Duvarı ve Şev Bağlantılarıİstinat Duvarı ve Şev Bağlantıları

Dere kenarlarında, yol kenarlarında veya eğimli arazilerde toprağın kaymasını ve toprak suyunun zemini kaydırmasını önlemek için yapılan duvarlara istinat duvarı denir. Kazısı tamamlanmış alanda üst ve alt kot farkı arasında bulunan toprak, kum, çakıl ve benzeri malzemeden oluşan dolgu zeminler istinat duvarı sayesinde sabit hale getirilmektedir. Bazı durumlarda istinat duvarı yapımından önce eğimli toprak üzerinde şev bağlantıları da yapılmaktadır.Şev bağlantıları, arazinin eğimini azaltmak için kazı yapılmış olan alanın üst ve alt kotları arasında oluşan dik kenarın eğimli hale getirilmesi işlemidir. Oluşturulan bu eğimli kenara şev denmektedir. Şev bağlantıları uygulamasında eğim, alanın kullanımına göre değişmektedir.

Eğimli bir toprağa sahip araziden rahat bir şekilde faydalanabilmek için yapılan istinat duvarı örmenin pek çok yararı bulunmaktadır. İstinat duvarı;

– Toprak kayması riski bulunan zeminlerde göçmeye engel olur.

– Zeminin eğimli yan duvarını dik hale getirerek bodrum katı uygulamasının önünü açar.

– Kıyı şeritlerde erozyon ve su taşkınına karşı engelleyici görev görür.

– Derin kazılmış alanlarda erozyona müsait toprakları sıkıştırır.

Yapının sağlıklı ve sorunsuz kullanımı açısından önemli bir uygulama olan istinat duvarı yapımı toprak malzemesine ve ağırlığına göre değişiklik göstermektedir. Taşıdığı toprağın cinsi dikkate alınmadan yapılan birçok istinat duvarının, günümüzde yıkıldığını görmekteyiz. Bu sebeple, alanında deneyimli olan mühendis, mimar ve işçi ekibi ile istinat duvarı örülmelidir.İstinat duvarı yapımı için ilk olarak yapının zemin araştırmasının yapılması gerekir. Zeminin toprak, kum veya çakıl gibi malzemelerden hangisini içerdiği ve nemli olup olmadığı istinat duvarının yapılışını etkileyen konuların başında gelmektedir. Alanında uzman olan ekip, zemin cinsini ve özelliklerini belirledikten sonra istinat duvarının nasıl olması gerektiğini belirlemektedir.İstinat duvarı yapımı için örülecek duvarın hangi kottan başlaması gerektiği ve ne kadar yükseltileceği, bırakılacak dilatasyon derzinin hangi aralıklarla konumlandırılması gibi konular, bu uzman ekip tarafından cevaplanır. Yapılan binanın zemininin aşınmaması ve doğru işlemesi, bu konularda atılacak doğru çözümler ile sağlanacaktır.Ankara istinat duvarı hizmeti için bizimle iletişime geçin..